Świetlica szkolna PDF Drukuj Email
niedziela, 29 stycznia 2012 17:04

Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku od 715 do 16:00.

1. Świetlica pełni funkcję opiekuńczo – wychowawczo - dydaktyczną.
  2. Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, a także stworzenie warunków do wypoczynku, zjedzenia posiłku i odrobienia prac domowych. Staramy się, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce.
  3. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej.
  4. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
  5. Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęći zabaw.

ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY

1. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie na podstawie kart zgłoszeń składanych przez rodziców (prawnych opiekunów). W trosce o bezpieczeństwo dzieci rodzice zobowiązują się do wyrażenia pisemnej zgody na samodzielny powrót dziecka do domu lub jego odbiór przez inne osoby niż rodzice.
  2. Świetlica dysponuje 3 pomieszczeniami.
  3. Świetlica posiada różnorodną bazą materialną w postaci: zabawek, puzzli, książek, gier towarzyskich, czasopism, sprzętu multimedialnego, filmów video i DVD, komputerów, sprzętu sportowo-rekreacyjnego, przyborów i narzędzi do zajęć plastycznych, które pozwalają na prowadzenie różnorodnych zajęć, rozwijających zainteresowania dzieci i umożliwiających im miłe, ciekawe i pożyteczne spędzenie czasu.
  4. Świetlica sprawuje funkcję opiekuńczo-wychowawczą według ramowego planu pracy oraz tygodniowego rozkładu zajęć.
  5. W świetlicy organizowane są m.in. zajęcia; plastyczno- techniczne, origami, komputerowe, rekreacyjno-sportowe, muzyczno- ruchowe, gry i zabawy dydaktyczne, prowadzimy zabawy integrujące zespoły wychowawcze.
  6. Organizujemy obchody Dnia Chłopca, Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, Andrzejki, Mikołajki oraz inne uroczystości wynikające z kalendarza imprez szkolnych.
  7. Dzieci biorą udział w różnorodnych konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
  8. Systematycznie organizowane są ekspozycje prac plastycznych dzieci.
  9. W godzinach poobiednich dzieci mają zapewniony czas i pomoc w odrabianiu lekcji

10. Świetlica współpracuje z przedszkolami w celu zapewnienia dzieciom łatwiejszej adaptacji w szkole.

Wychowawcy

mgr Małgorzata Borowik